Sezon na kleszcze wystartował na dobre, więc warto pamiętać o odpowiedniej ochronie. Borelioza, której można nabawić się od tych pajęczaków, to bowiem „wielki naśladowca”, który jest niezwykle niebezpieczny. Objawy bardzo łatwo pomylić z innymi chorobami. Przekonała się o tym dr Karolina Pyziak-Kowalska, która przeżyła to na własnej skórze.
Po spacerze na świeżym powietrzu warto dokładnie sprawdzić swoje ciało, by upewnić się, że nie przyniosło się ze sobą nieproszonych gości — kleszczy. Szczególnie że jest jedno miejsce, które często umyka naszej uwadze, a to właśnie tam te groźne pajęczaki najchętniej się ukrywają. Zobacz, na co warto zwrócić szczególną uwagę i dlaczego regularne sprawdzanie każdego zakamarka ciała w obawie przed kleszczami ma tak duże znaczenie.
Wiele osób bagatelizuje tę chorobę, ponieważ przypomina przeziębienie. To ogromny błąd, bo konsekwencje mogą być poważne. Chodzi o kleszczowe zapalenie mózgu, którego można nabawić się poprzez ukąszenie kleszcza. Jak rozpoznać kleszczowe zapalenie mózgu i czym grozi zachorowanie? Odpowiadamy.
Wiosna i lato to dwie pory roku, kiedy to w naszych przydomowych ogrodach przebywamy chętniej niż w domach. Nic dziwnego, gdyż słońce i świeże, pachnące kwiatami powietrze są nadzwyczaj kuszące. Nie wolno jednak zapominać o kleszczach, które tylko czekają na okazję, by znaleźć nowego żywiciela.Zamiast od razu sięgać po chemiczne środki, warto sięgnąć po to, co w większości znajduje się w naszych szafkach. Można znaleźć tam proste i naturalne sposoby na tych nieproszonych gości. Wystarczy kilka garści, by stworzyć skuteczną barierę, której kleszcze będą unikać jak ognia. Podpowiadamy, jak w kilka minut zabezpieczyć ogród i cieszyć się pięknem natury bez żadnych obaw.
Choć kleszcze są niewielkie, to nasze obawy przed ich ukąszeniem są ogromne. Nic dziwnego, ponieważ przenoszą wiele groźnych chorób. Co ciekawe, okazuje się, że czasem nieświadomie zapraszamy je do swojego ogrodu i mieszkania. Co przyciąga kleszcze? Tego należy natychmiast pozbyć się ze swojej działki.
Kleszcze wyszły już na żer. Warto więc wiedzieć, jak się skutecznie przed nimi bronić. Główny Inspektorat Sanitarny podał szczegółowe informacje na temat bezpieczeństwa i skuteczności stosowania produktów odstraszających kleszcze. Oto, co powinniśmy wiedzieć, by skutecznie się przed nimi uchronić.
Zazwyczaj nie zastanawiamy się długo nad kreacją do lasu, ale być może to błąd. Okazuje się bowiem, że barwa ubrania może mieć wpływ na to, jak bardzo będziemy "atrakcyjni" dla kleszczy. Jakie kolory lubią kleszcze i co jeszcze działa na nie jak magnes? Zostańcie z nami.
Choć wakacje za nami, lato wciąż trwa i jeszcze wiele tygodni będziemy korzystać z pogody. Jest ciepło, a to sprzyja wycieczkom do parków i lasów. Tam niestety wciąż czai się na nas sporo owadów, które mogą narobić nam kłopotów.Kleszcze nie śpią i jeszcze długo spać nie pójdą. Dlatego nie możemy tracić czujności. Po każdym wypadzie za miasto dokładnie obejrzyjmy swoje ciało, a szczególnie kilka miejsc, które te pajęczaki lubią najbardziej.
Borelioza jest chorobą, którą często diagnozuje się latem i wczesną jesienią. Do zakażenia dochodzi na skutek ukąszenia kleszcza, dlatego należy być wyczulonym na pewne objawy, które mogą wskazywać na chorobę. Kiedy wykonać badania na boreliozę? Czy warto wysyłać kleszcza do badania?
Okoliczności w jakich doszło do ukłucia kleszcza sprawiają, że w niektórych przypadkach można ubiegać się o odszkodowanie z tego tytułu. Jakie to sytuacje? Kiedy można zyskać dodatkowe pieniądze po kontakcie z kleszczem?
Coraz więcej zgłoszeń dotyczących kleszczy jest oznaczanych na interaktywnej mapie kleszczy na stronie ciemnastronawiosny.pl. Internauci spotykają coraz więcej pajęczaków - na sobie oraz na swoich czworonożnych przyjaciołach. Gdzie jest najwięcej kleszczy? Sprawdź!
Niektóre rośliny wydzielają zapach, który odstrasza kleszcze, a inne - działają na nie jak magnez. Jedną z roślin, którą dobrze jest mieć w pobliżu siebie, kiedy chcemy ustrzec się przed kleszczami, jest wrotycz. Co ciekawe - nie trzeba go od razu sadzić (chociaż wygląda ładnie), dostępne są wyciągi z wrotyczu, którymi można spryskać balkon i ogród, a kleszcze się do niego nie zbliżą.
Wraz z coraz wyższą temperaturą budzą się do życia kolejne stworzenia. Polski skorpion, czyli zakleszczotek do złudzenia przypomina skorpiona, jest także jadowity. Uwielbia ludzkie domy, a szczególnie - książki. To właśnie tam pomieszkuje. Czy należy się bać tego małego “skorpiona”?
Jakby w Polsce kleszczy było mało, do grona pajęczaków w naszym kraju dołączył kolejny gatunek. Zła wiadomość jest taka, że to jeden z największych rodzajów kleszczy, w dodatku bardzo drapieżny. Dobrej niestety brak.Afrykańskie kleszcze wędrowne do tej pory spotykano w Afryce, Azji i na południu Europy. Teraz za sprawą ocieplenia klimatu przywędrowały do Polski. Możliwe też, że przyleciały do Polski na grzbietach ptaków. Egzotyczne pajęczaki obserwowano m.in. na Dolnym Śląsku, ale możliwe, że występują już w całym kraju.
Pięknie obsadzony latem ogród wygląda imponująco i dobrze wpływa na nasze samopoczucie. Można się na nim zrelaksować w otoczeniu zieleni i kwiatów, odpocząć. Jednak warto wiedzieć, że niektóre rośliny przyciągają kleszcze jak magnez. Zobacz, czym nie obsadzać tarasu i balkonu, aby nie przyciągać tych pajęczaków.
NFZ ostrzega przed kleszczami, od których aż roi się w polskich lasach i parkach. Kleszcze to wyjątkowo niebezpieczne pajęczaki zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Przenoszą groźne choroby - boreliozę, a także odkleszczowe zapalenie mózgu. Sprawdź, czy w twojej okolicy są kleszcze.
Na temat kleszczy powiedziano już wiele. Co roku na wiosnę jesteśmy od nowa zasypywani kolejnymi informacjami. Jednak wiele obiegowych opinii krążących na ich temat nie jest zgodnych z prawdą. Czy kleszcze rzeczywiście aż tak zagrażające naszemu zdrowiu? Dziś bierzemy pod lupę 4 popularne mity dotyczące kleszczy i boreliozy.
Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że w związku z ociepleniem klimatu, kleszcze zaczynają się uaktywniać wcześniej niż zwykle i atakują już w lutym. Obecne zimy są cieplejsze, co sprzyja wcześniejszemu przebudzeniu się tych niebezpiecznych pajęczaków. Kleszcze są obecne nie tylko w lasach i na łąkach. Przeniosły się także do miast i mogą czaić się nawet w naszym ogródku. Istnieją rośliny, które szczególnie sobie upodobały. Są też takie, które działają na nie odstraszająco. Przedstawiamy listę.